Delavnica za medije na temo zavržene hrane

Katja 30. Junij 2015
Printer-friendly version

V ponedeljek, 29. junija, smo Ekologi brez meja izvedli posebno delavnico za novinarje z naslovom "Zakaj je treba Junckerju gledati pod prste, zaupati v lastne zmožnosti in kaj za vraga ima to opraviti z našimi 149.000 tonami zavržene hrane?" Delavnica je bila v prvi vrsti namenjena novinarjem, ki pokrivajo prehranske in potrošniške teme.

Spregovorili smo o trenutnem stanju v Sloveniji in Evropi glede ciljev zmanjševanja in preprečevanja nastajanja odpadne hrane, ugotavljali stanje v Evropski uniji ter predstavili dva zanimiva projekta, nastala med osnovnošolci in študenti. Osnovni namen delavnice je bil, da skupaj z novinarji odkrijemo teme za novinarsko delo. Od tega, kaj dela Vlada, do zaveze proizvajalcev, predelovalcev, trgovcev, gostincev, lokalnih skupnosti in gospodinjstev za zmanjšanje količin odpadne hrane.

DSC07641

Novinarji so z zanimanjem prisluhnili problematiki zavržene hrane (foto: Katja Sreš)

 

Predstavili smo tudi dva konkretna projekta, ki sta pokazala pomen pravih podatkov za dobro odločanje in možnosti izboljšanja prehrane učencev. Mentor skupine učencev iz OŠ Poljčane je predstavil rezultate raziskovalne naloge, v kateri so z metodo analize življenjskega kroga ocenili stroške zavržene hrane na svoji šoli. S to oceno so pokazali, da lahko največ prihranijo prav z ukrepi zmanjševanja količin zavržene hrane. Po drugi strani so tudi pokazali, kako pomembno je pridobiti realne, konkretne podatke kot podlago pravilnemu odločanju.

DSC07640
Goran Sabolič, mentor raziskovalcev na OŠ Poljčane (foto: Katja Sreš)
 
Skupina študentov iz projekta Kordijeva spletna kuhinja je predstavila spletno šolsko kuhinjo. Cilj projekta je bil vzpostaviti rešitev za boljši sistem prehranjevanja v osnovnih šolah z namenom, da preverijo, ali lahko manjše modifikacije posameznega obroka prispevajo k znižanju zavržkov. Razvili pa so tudi poseben program za sledenje zadovoljstva učencev s posameznimi obroki. Na ta način lahko v šolski kuhinji hitro pridobijo dobre podatke o zadovoljstvu uporabnikov z njihovo storitvijo. Tudi ta projekt je pokazal, da lahko s pomočjo dobrih podatkov spremenimo svoja ravnanja z namenom zmanjšanja odpadne hrane.
DSC07647
Študenti različnih fakultet so nam predstavili projekt Kordijeva spletna kuhinja (foto: Katja Sreš)
 

Zaključili smo delovno in nekaj rezultatov že lahko preberete v medijih ali jim prisluhnete na radiu in televiziji.

DSC07651

(foto: Katja Sreš)

Piše: Albin Keuc

Slika: 
Delavnica za medije